TS 6th Class Maths Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Ex 7.5

Students can practice Telangana 6th Class Maths Textbook Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Ex 7.5 to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Exercise 7.5

Question 1.
Sonu went to a shop. He wanted to buy a chiki and a toffee. One chiki costs ₹ 0.75 and a toffee costs ₹ 0.50. If he buys one each of them how much he has to pay to the shopkeeper. Sonu’s mother gave him ₹ 2. How much he will get in return? Suppose if his mother gave him ₹ 5, then how much will the shopkeeper return ?
Answer:
Cost of one chiki is ₹ 0.75
Cost of one toffee is₹ 0.50
Cost of one chiki and one toffee
= ₹ 0.75 + ₹ 0.50
= \(\frac{75}{100}+\frac{50}{100}=\frac{125}{100}\) = ₹ 1.25
The amount to be paid to the shop-keeper by Sonu = ₹ 1.25
Amount given to Sonu by his mother
= ₹ 2.00
The amount Sonu will get in return
= ₹ 2.00 – ₹ 1.25 = ₹ 0.75
If Rs. 5 is given by his mother, the amount returned by shopkeeper.
= ₹ 5.00 – ₹ 1.25 = ₹ 3.75
₹ 3.75 will the shopkeeper return.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Ex 7.5

Question 2.
Add the following decimal fractions,
i) 25.11 + 3.80
ii) 14.01 + 1.1 + 1.98
iii) 9.85 + 0.61
iv) 2.3 + 18.94
v) 2.57+ 3.75
Answer:
i) 25.11 + 3.80

Tens placeOnes placeTenths placeHundredths place
2511
(+). 380
2891

∴ 25.11 + 3.80 = 28.91

ii) 14.01 + 1.1 + 1.98

Tens placeOnes placeTenths placeHundredths place
1401
(+)11
(+)198
1709

∴ 14.01 + 1.1 + 1.98 = 17.09

iii) 9.85 + 0.61

Tens placeOnes placeTenths placeHundredths place
985
(+)061
1046

∴ 9.85 + 0.61 = 10.46

iv) 2.3 + 18.94

Tens placeOnes placeTenths placeHundredths place
230
(+)1894
2124

∴ 2.3 + 18.94 = 21.24

v) 2.57 + 3.75

Tens placeOnes placeTenths placeHundredths place
257
(+)375
632

∴ 2.57 + 3.75 = 6.32

Question 3.
Abhishek travelled 5 km. 28 m. by bus, 2 km. 265 m. by car and the rest 1 km. 30 m. on foot. How much distance did he travel in all ?
Answer:
Abhishek travelled a distance by bus-= 5 km. 28m
Abhishek travelled a distance by car = 2 km. 265 m
Abhishek travelled a distance by foot = 1 km. 30 m
∴ Total distance did he travel in all = 5 km.
28 m + 2 km. 265 m + 1 km.30 m = 8 km. 323 m.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Ex 7.5

Question 4.
Mrs.Vykuntam bought 6.25 m of dress material for her elder daughter and 5.75 m for the younger one. How much dress material did she buy for her daughters ?
Answer:
Dress material for elder daughter
= 6.25 m
Dress material for younger one
= 5.75 m
∴ Total dress material bought for two daughters
= 6.25 m + 5.75 m
= 12 m.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Ex 7.4

Students can practice Telangana 6th Class Maths Textbook Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Ex 7.4 to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Exercise 7.4

Question 1.
Fill in the blanks.
i) The fractional form of 0.8 is
ii) The integral part of 15.9 is
iii) The digit in the tenths place of 171.9 is
iv) The place value of 8 in 9.8 is
v) The point between the integral part and the decimal part of the decimal number is called
Answer:
i) \(\frac{8}{10}\)
ii) 15
iii) 9
iv) tenth (or) \(\frac{8}{10}\)
v) decimal point

Question 2.
Write the decimal for each of the following.
i) One hundred twenty five and four tenths
ii) Twenty and two tenths
iii) Eight and six tenths.
Answer:
i) 125.4
ii) 20.2
iii) 8.6

Question 3.
Write the following fractions in the decimal form using the decimal point.
(i) \(\frac{16}{100}\)
Answer:
\(\frac{16}{100}\) = 0.16

(ii) \(\frac{278}{1000}\)
Answer:
\(\frac{278}{1000}\) = 0.278

(iii) \(\frac{6}{100}\)
Answer:
\(\frac{6}{100}\) = 0.06

(iv) \(\frac{369}{100}\)
Answer:
\(\frac{369}{100}\) = 3.69

(v) \(\frac{16}{1000}\)
Answer:
\(\frac{16}{1000}\) = 0.016

(vi) \(\frac{345}{10}\)
Answer:
\(\frac{345}{10}\) = 34.5

(vii) \(\frac{907}{100}\)
Answer:
\(\frac{907}{100}\) = 9.07

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Ex 7.4

Question 4.
Write the place value of each underlined digit. ‘
i) 34.26
ii) 8.88
iii) 0.91
iv) 0.50
v) 3.03
vi) 6.74
Answer:
i) The underlined digit is in ones place. So its place value is 4 x 1 = 4
ii) The underlined digit is in hundredths place. So its place value is \(\frac{8}{100}\)
iii) The underlined digit is in tenths place. So its place value is \(\frac{9}{10}\).
iv) The underlined digit is in tenths place. So its place value is \(\frac{5}{10}\).
v) The underlined digit is in hundredths place. So its place value is \(\frac{3}{100}\).
vi) The underlined digit is in tenths place. So its place value is \(\frac{7}{10}\).

Question 5.
Find greater in the following.
(i) 0 0.2 (or) 0.4
(ii) 70.08 (or) 70.7
(iii) 6.6 (or) 6.58
(iv) 7.4 (or) 7.35
(v) 0.76 (or) 0.8
Answer:
(i) 0.2 or 0.4 2
0.2 = \(\frac{2}{10}\) and 0.4 = \(\frac{4}{10}\)
\(\frac{2}{10}\) means 2 parts out of 10 parts.
\(\frac{4}{10}\) means 4 parts out of 10 parts.
∴ 4 > 2
(i.e) 0.4 > 0.2

(ii) 70.08 (or) 70.7
Whole part of both is 70.
0.08 = \(\frac{8}{100}\); 0.7 = \(\frac{7}{10}=\frac{7 \times 10}{10 \times 10}=\frac{70}{100}\)
0.08 means 8 parts out of 100 parts
0.7 means 70 parts out of 100 parts
∴ 70 > 8
(i.e.,) 70.7 > 70.08

(iii) 6.6 or 6.58
Whole part of both is 6.
0.6 = \(\frac{6}{10}=\frac{6 \times 10}{10 \times 10}=\frac{60}{100}\); 0.58 = \(\frac{58}{100}\)
0.6 means 60 parts out of 100 parts.
0.58 means 58 parts out of 100 parts.
∴ 60 > 58
(i.e.,) 6.6 > 6.58

(iv) 7.4 or 7.35
Whole part of both is 7.
0.4 = \(\frac{4}{10}=\frac{4 \times 10}{10 \times 10}=\frac{40}{100}\); 0.35 = \(\frac{35}{100}\)
0.4 means 40 parts out of 100 parts.
0.35 means 35 parts out of 100 parts.
∴ 40 > 35
(i.e.,) 7.4 > 7.35

(v) 0.76 or 0.8
Whole part of both is zero.
0.76 = \(\frac{76}{100}\); 0.8 = \(\frac{8}{10}=\frac{8 \times 10}{10 \times 10}=\frac{80}{100}\)
0.76 means 76 parts out of 100 parts.
0.8 means 80 parts out of 100 parts.
∴ 80 > 76
(i.e.,) 0.8 > 0.76

Question 6.
Rewrite in ascending order.
i) 0.04, 1.04, 0.14, 1.14
ii) 9.09, 0.99, 1.1, 7
Answer:
i) 0.04,1.04,0.14,1.14
By observation, we can say that
0.04 < 0.14 < 1.04 < 1.14 (ascending order)

ii) 9.09, 0.99, 1.1, 7
By observation, we can say that
0.99 < 1.1 < 7 < 9.09 (ascending order)

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 7 Fractions and Decimals Ex 7.4

Question 7.
Rewrite in descending order
i) 8.6, 8.59, 8.09, 8.8
ii) 6.8, 8.66, 8.06, 8.68
Answer:
i) 8.6,8.59,8.09, 8.8
By observation, we can say that
8.8 > 8.6 > 8.59 > 8.09 (descending order)

ii) 6.8, 8.66, 8.06, 8.68
By observation, we can say that
8.68 > 8.66 > 8.06 > 6.8 (descending order)

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1

Students can practice TS SCERT Class 6 Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1 to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Exercise 10.1

Question 1.
Find the perimeter of each of the following shapes :
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1 1
Answer:
(i) Shape – 1 :
Given that AB = 40 cm ; BC = 50 cm
CD = 35 cm ; DE = 60 cm
and EA = 45 cm
Perimeter of shape – 1 = AB + BC + CD + DE + EA
= (40 + 50 + 35 + 60 + 45) cm
= 230 cm

(ii) Shape – 2 : Given that
AB = 8 cm; i.e., AB = HG = 8 cm;
GF = 2 cm; i.e., GF = HI = 2 cm;
ED = 5 cm; i.e., ED = JK = 5 cm;
IJ = 3 cm; i.e., IJ = LK = 3 cm;
AL = 3 cm; i.e., AL = BC = 3 cm
CD = EF = 3 cm
Perimeter of shape – 2 = AB + BC + CD + DE + EF + FG + GH + HI + IJ + JK + KL + LA
= (8 + 3 + 3 + 5 + 3 + 2 + 8 + 2 + 3 + 5 + 3+ 3)cm
= 48 cm

(iii) Shape – 3 : Given that
AB = 6 cm ; BC = 2 cm ; CD = 2 cm ;
DE = 2 cm ; EF = 2 cm ; FG = 2 cm ;
GH = 2 cm ; and HA = 6 cm
Perimeter of shape – 3
= AB + BC + CD + DE + EF + FG + GH + HA
= (6 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 2 + 6) cm
= 24 cm

(iv) Shape – 4 : Given that
AL = 4 cm (i.e.) AL = BC = 4 cm
AB = 2 cm (i.e.) AB = HG = 2 cm
JK = 2 cm (i.e.) JK = ED = 2 cm
GF = 4 cm (i.e.) GF = HI = 4 cm
KL = 4 cm (i.e.) KL = IJ = 4 cm
EF = 4 cm (i.e.) EF = CD = 4 cm
Perimeter of shape – 4
= AB + BC + CD + DE + EF + FG + GH + HI + IJ + JK + KL + LA
= 2 + 4 + 4 + 2 + 4 + 4 + 2 + 4 + 4 + 2 + 4 + 4
= 40 cm

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1

Question 2.
Find the perimeter of each of the following figures.
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1 2
What would be cost of putting a wire around each of these shapes given that 1 cm wire costs ₹ 15 ?
Answer:
(i)
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1 3
Perimeter = AB + BC + CA
= (30 + 55 + 35) cm
= 120 cm
Cost of putting a wire around the given shape = 120 × Rs.15 = Rs. 1800

(ii)
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1 4
ABCD is a rectangle so opposite sides are equal.
AB = CD = 40 cm
BC = AD = 20 cm
Perimeter = AB + BC + CD + DA
= 40 + 20 + 40 + 20
= 120 cm
Cost of putting a wire around the given shape at Rs.15 per 1 cm = 120 × Rs.15
= Rs. 1800

(iii)
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1 5
ABCD is a square, so all the sides are equal.
∴ AB = BC = CD = DA = 30 cm
Perimeter = AB + BC + CD + DA
= 30 + 30 + 30 + 30
= 120 cm
Cost of putting a wire around the given shape = 120 × Rs.15
= Rs. 1800

(iv)
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1 6
Given that the length of one side = 24 cm
ABCDEF is a regular hexagon (i.e.) it contains 6 equal sides.
Perimeter = 6 × side
= 6 × 24cm = 144 cm
Cost of putting a wire around the given shape = 144 × Rs.15 = Rs. 2160

Question 3.
How many different rectangles can you make with a 24 cm long string with integral sides and what are the sides of those rectangles in cm ?
Answer:
The length of string = 24 cm
Perimeter of the rectangle = 2(l + b) =24 cm
l + b = \(\frac{24}{2}\)cm = 12 cm
We can make different rectangles with 24 cm. long string as follows.

S.No.Length in cmBreadth in cmPerimeter of the rectangle = 24 cm
11112(1 + 11) = 2 × 12 = 24
22102(2 + 10) = 2 × 12 = 24
3392(3 + 9) = 2 × 12 = 24
4482(4 + 8) = 2 × 12 = 24
5572(5 + 7) = 2 × 12 = 24
6752 (7 + 5) = 2 × 12 = 24
7842(8 + 4) = 2 × 12 = 24
8932(9 + 3) = 2 × 12 = 24

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1

Question 4.
A flower bed is in the shape of a square with a side 3.5 m. Each side is to be fenced with 4 rows of ropes. Find the cost of rope required at ₹ 15 per meter.
Answer:
The shape of a flower bed is a square.
The length of the side of the square
= 3.5 m
Length of 4 rows of ropes on each side = 4 × 3.5 m = 14 m
Length of the rope on 4 sides
= 14 m × 4 = 56 m
Cost of rope required at Rs. 15 per meter = Rs. 56 × 15 = Rs. 840

Question 5.
A piece of wire is 60 cm long. What will be the length of each side if the string is used to form :
(i) an equilateral triangle
(ii) a square
(iii) a regular hexagon
(iv) a regular pentagon
Answer:
(i) Length of the wire = 60 cm
The perimeter of an equilateral triangle with side x cm = 3 × x = 3x
By problem,
3x = 60 cm
∴ x = \(\frac{60}{3}\) cm = 20 cm
Length of each side of the equilateral triangle = 20 cm

(ii) Length of the wire = 60 cm
The perimeter of the square with side ‘x’ cm = 4 × x = 4x
By problem,
4x = 60 cm
x= \(\frac{60}{4}\) cm = 15 cm
Length of each side of the square =15 cm

(iii) Length of the wire = 60 cm
The perimeter of the regular hexagon with side x’ cm = 6 × x = 6x
By problem,
6x = 60 cm
∴ x = \(\frac{60}{5}\) cm = 10 cm 6
Length of each side of the regular hexagon = 10 cm

(iv) Length of the wire = 60 cm
The perimeter of the regular pentagon with side ‘x’ cm = 5 × x = 5x
By problem,
5x = 60 cm
x = \(\frac{60}{5}\) cm = 12 cm
Length of each side of the regular pentagon = 12 cm.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1

Question 6.
Bunty and Bubly go for jogging every morning. Bunty goes around a square park of side 80 m. Bubly goes around a rectangular park with length 00 m and breadth 60 m. If they both fake 3 rounds, who covers more distance and by how much ?
Answer:
Bunty goes around a square park.
The length of the side of square park
= 80 m.
The perimeter of the square park
= 4 × 80 = 320 m.
Distance covered by Bunty in 3 rounds = 320m × 3 = 960 m.
Bubly goes around a rectangular park.
The length and breadth of the park are 90 m and 60 m respectively.
The perimeter of the rectangular park = 2 (length + breadth)
= 2[90 + 60]
= 2 × 150
= 300 m
Distance covered by Bubly in 3 rounds = 300m × 3 = 900 m.
Bunty covers greater distance by 60 m. (∵ 960 – 900 = 60 m)

Question 7.
The length of a rectangle is twice of its breadth. If its perimeter is 48 cm, find the dimensions of the rectangle.
Answer:
The perimeter of the rectangle = 48 cm Let the breadth of the rectangle be x cm The length of the rectangle .
= 2 × x = 2x cm Perimeter of the rectangle
= 2 (length + breadth)
= 2 (2x + x)cm
= 2 × 3x = 6x
By problem,
6x = 48
∴ x = \(\frac{48}{6}\) = 8
Breadth of the rectangle = 8 cm
Length of the rectangle = 2 × 8 = 16 cm

Question 8.
Two sides of a triangle are 12 cm and 14 cm. The perimeter of the triangle is 36 cm. What is the length of third side ?
Answer:
Two sides of a triangle are 12 cm and 14 cm.
Length of third side = x cm .
Perimeter of the triangle
= sum of the three sides = 12 + 14 + x = (26 + x) cm
By problem,
(26 + x) cm = 36 cm
∴ x = 36 – 26 = 10 cm
Length of third side of the triangle
= 10 cm.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.1

Question 9.
Find the perimeter of each of the following shapes:
(i) A triangle of sides 3 cm., 4 cm. and 5 cm.
(ii) An equilateral triangle of side 9 cm.
(iii) An isosceles triangle with equal sides 8 cm each and third side of 6 cm.
Answer:
(i) The sides of a triangle are 3 cm, 4 cm, 5 cm
Perimeter of the given triangle
= sum of the three sides = (3 + 4 + 5)cm
= 12 cm

(ii) Side of the equilateral triangle = 9 cm
Perimeter of the equilateral triangle = (9 + 9 + 9)cm
= 27 cm (∵ All the 3 sides are equal)

(iii) The length of one of the equal sides of the isosceles triangle is 8 cm.
Length of the third side is 6 cm.
Perimeter of the given triangle
= (8 + 8 + 6) cm
= 22 cm

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 8 Data Handling InText Questions

Students can practice Telangana 6th Class Maths Textbook Solutions Chapter 8 Data Handling InText Questions to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 8 Data Handling InText Questions

Try This

Question 1.
Give two examples of data in numerical figures.
Answer:
In a class of 36 students 15 like mangoes, 12 like apples, 9 like bananas.

Types of fruitsNumber of students liking them
Mango15
Apples12
Bananas9

Total number of students = 36

Question 2.
Give two examples of data in words.
Answer:
In a village of 100 families 45 read Eenadu, 35 read Sakshi, 20 read Andra Jyothi news papers.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 8 Data Handling InText Questions

Think, Discuss And Write

Question 1.
In what way Is the bar graph better than the pictograph?
Answer:

  • Pictographs are difficult and time consuming to construct. But bargraphs easy to draw.
  • In pictographs, each pictorial symbol represents a fixcd number of units. So, it becomes a problem to represent and read any fraction of that unit. For example suppose each pictorial symbol represents 50 units. Then 231 units are represented by 4 full pictures and a proportional fraction of the fifth. This proportional representation introduces error and is quite different to guess the correct value.
  • But each bar represents only one value. The length or height of the bar indicates the value of the item. So, we represent correct value with bargraphs.
  • Thats why hargraph is better than pictograph.

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions

Students must practice these TS Inter 1st Year Maths 1A Important Questions Chapter 4 Addition of Vectors to help strengthen their preparations for exams.

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions

Question 1.
Show that the points whose position vectors are \(-2 \overline{\mathbf{a}}+3 \overline{\mathbf{b}}+5 \overline{\mathbf{c}}, \overline{\mathbf{a}}+2 \overline{\mathbf{b}}+3 \overline{\mathbf{c}}, 7 \overline{\mathbf{a}}-\overline{\mathbf{c}}\) are collinear when, \(\overline{\mathbf{a}}, \overline{\mathbf{b}}, \overline{\mathbf{c}}\) are non coplanar vectors.
Solution:
Let O be the origin of reference so that
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 1

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions

Question 2.
If A B C D E F is a regular hexagon with centre o then prove that \(\overline{\mathrm{AB}}+\overline{\mathrm{AC}}+\overline{\mathrm{AD}}+\overline{\mathrm{AE}}+\overline{\mathrm{AF}}= \overline{3 \mathrm{AD}}=6 \overline{\mathrm{AO}}\).
Solution:
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 3

Question 3.
In the two dimensional plane, prove by using vector methods, the equation of the line whose intercepts on the axes are a and b is \(\frac{x}{a}+\frac{y}{b}\) = 1
Solution:
Let A = (a,0), B = (0,b). P = (x,y)
Let O be the origin so that
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 4

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions

Question 4.
Find a unit vector in the direction of the vector = \(\overline{\mathbf{a}}=2 \overline{\mathbf{i}}+3 \overline{\mathbf{j}}+\overline{\mathrm{k}}\)
Solution:
The unit vector in the direction of the vector
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 5

Question 5.
Find a vector in the direction of vector \(\overline{\mathbf{a}}=\overline{\mathbf{i}}-2 \overline{\mathbf{j}}\) that has magnitude 7 units.
Solution:
The unit vector in the direction of given
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 6

Question 6.
Find the unit vector in the direction of sum of the vectors \(\overline{\mathbf{a}}=2 \overline{\mathbf{i}}+2 \overline{\mathbf{j}}-5 \overline{\mathbf{k}}\) and \( \overline{\mathbf{b}}=2 \overline{\mathbf{i}}+\overline{\mathbf{j}}+3 \overline{\mathbf{k}}\)
Solution:
The sum of the vectors is
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 7

Question 7.
Write the direction ratios of the vector \(\overline{\mathbf{a}}=\overline{\mathbf{i}}+\overline{\mathbf{j}}-\mathbf{2} \overline{\mathbf{k}}\) and hence calculate its direction cosines.
Solution:
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 8

Question 8.
Consider the two points P and Q with position vectors \(\overline{\mathrm{OP}}=3 \overline{\mathrm{a}}-2 \overline{\mathrm{b}}\) and \(\overline{\mathrm{OQ}}= \overline{\mathbf{a}}+\overline{\mathbf{b}}\). Find the position vector of a point R which divides the line joining P and Q in the ratio 2: 1 (i) internally and (ii) externally.
Solution:
i) The position vector of the point R dividing the joining of  P and Q internally in the ratio 2: 1 is
\(\overline{\mathrm{OR}}=\frac{2(\overline{\mathrm{a}}+\overline{\mathrm{b}})+(3 \overline{\mathrm{a}}-2 \overline{\mathrm{b}})}{2+1}=\frac{5 \bar{a}}{3}\)

ii) The position vector of the point R dividing the joining of P and Q externally in the ratio 2: 1 is
\(\overline{\mathrm{OR}}=\frac{2(\overline{\mathrm{a}}+\overline{\mathrm{b}})-(3 \overline{\mathrm{a}}-2 \overline{\mathrm{b}})}{2-1}=4 \overline{\mathrm{b}}-\overline{\mathrm{a}}\)

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions

Question 9.
Show that the points \(A(2 \bar{i}-\bar{j}+\bar{k}), \dot{B}(\overline{\mathbf{i}}-3 \overline{\mathbf{j}}-5 \overline{\mathbf{k}}), \mathbf{C}(3 \overline{\mathbf{i}}-4 \overline{\mathbf{j}}-4 \overline{\mathbf{k}})\) are the vertices of a right angled triangle.
Solution:
We have \(\overline{\mathrm{AB}}=\overline{\mathrm{OB}}-\overline{\mathrm{OA}}\)
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 9
∴ AB2 = BC2 + CA2 and hence a right angled triangle can be formed with the points A, B, and C.

Question 10.
Show that the points \(\mathbf{A}(2 \overline{\mathbf{i}}-\overline{\mathbf{j}}+\overline{\mathbf{k}}) \dot{B}(\bar{i}-3 \bar{j}-5 \bar{k}), C(3 \bar{i}-4 \bar{j}-4 \bar{k})\) are the vertices of a right angled triangle.
Solution:
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 11

Question 11.
In a ΔABC if \(\overline{\mathbf{a}}, \overline{\mathbf{b}}, \overline{\mathbf{c}}\) are the position vectors of the vertices A, B and C respectively, then prove that the position vector of the centroid G is \(\frac{1}{3}(\bar{a}+\bar{b}+\bar{c})\).
Solution:

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 13

Let G be the centroid of ΔABC and AD is the median through the vertex A.
Then AG : GD = 2: 1
Suppose \(\overline{\mathrm{OA}}=\overline{\mathrm{a}}, \overline{\mathrm{OB}}=\overline{\mathrm{b}}, \overline{\mathrm{OC}}=\overline{\mathrm{c}}\) with
reference to the specific origin O.
Mid point of BC is = \(\overline{\mathrm{OD}}=\frac{1}{2}(\overline{\mathrm{b}}+\overline{\mathrm{c}})\)
Since G divides AD in the ratio 2: 1 we have
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 14

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions

Question 12.
In a ΔABC, If ‘O’ Is the circumcentre, and H is the orthocentre then show that
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 15
Solution:
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 16
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 17

Question 13.
Let \(\overline{\mathbf{a}}, \overline{\mathbf{b}}, \overline{\mathbf{c}}, \overline{\mathbf{d}}\) be the position vectors of A, B, C and D respectively which are the vertices of a tetrahedron. Then prove that the lines joining the vertices to the centroids of the opposite faces are concurrent. (this point is called the centroid or the centre of the tetrahedron)
Solution:
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 18

Let O be the origin and G1, G2, G3, G4 be the centroids of ΔBCD, ΔCAD, ΔABD and ΔABC.
Then \(\overline{\mathrm{OG}}_1=\frac{\overline{\mathrm{b}}+\overline{\mathrm{c}}+\overline{\mathrm{d}}}{3}\)
Suppose P is the point which divides AG1 in the ratio 3: 1 then
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 19
Similarly position vectors of the points dividing BC2, CG3 and DG4 in the ratio 3: 1 are each equal to \(\frac{\overline{\mathrm{a}}+\overline{\mathrm{b}}+\overline{\mathrm{c}}+\overline{\mathrm{d}}}{4}\)
Hence the point P lies on AG1, BC2, CG3, DG4.

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions

Question 14.
Let OABC be a parallelogram and D is the midpoint of \(\overline{\mathbf{O A}}\). Prove that the segment is \(\overline{\mathbf{C D}}\) trisects the diagonal \(\overline{\mathbf{O B}}\) and is trisected by the diagonal\(\overline{\mathbf{O B}}\)
Solution:
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 20
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 21

Question 15.
Let \(\overline{\mathbf{a}}, \overline{\mathbf{b}}\) be non-collinear vectors, if
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 22
are such that 3α = 2β then find x and y.
Solution:
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 23

Question 16.
If the points whose position vectors are \(3 \overline{\mathbf{i}}-2 \overline{\mathbf{j}}-\overline{\mathbf{k}}, \quad 2 \overline{\mathbf{i}}+3 \overline{\mathbf{j}}-4 \overline{\mathbf{k}},-\overline{\mathbf{i}}+\overline{\mathbf{j}}+2 \mathbf{k} 4 \overline{\mathbf{i}}+5 \overline{\mathbf{j}}+\lambda \overline{\mathbf{k}}\) are coplanar, then show that \(\lambda=\frac{-146}{17}\)
Solution:
Let O be the origin and let A, B, C and D be the given points. Then
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 25
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 26

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions

Question 17.
Find the equation of the line parallel to the vector \(2 \overline{\mathbf{i}}-\overline{\mathbf{j}}+2 \overline{\mathbf{k}}\) and which passes through the point A whose position vector is \(2 \bar{i}-\bar{j}+2 \bar{k}\). If P is a point on this line such that AP = 15, find the position vector of P.
Solution:
The vector equation of the line passing through the point \(\mathrm{A}(\bar{a})\) whose position vector is \(\overline{\mathrm{a}}=3 \overline{\mathrm{i}}+\overline{\mathrm{j}}-\overline{\mathrm{k}}\) and parallel to the vector \(\overline{\mathrm{b}}=2 \overline{\mathrm{i}}-\overline{\mathrm{j}}+2 \overline{\mathrm{k}}\) is \(\overline{\mathrm{r}}=\overline{\mathrm{a}}+\mathrm{t} \overline{\mathrm{b}}\) for some t ∈ R
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 27

Question 18.
Show that the line joining the pair of points \(6 \bar{a}-4 \bar{b}+4 \bar{c},-4 \bar{c}\) and the line joining the pair of points \(-\bar{a}-2 \bar{b}-3 \bar{c}, \bar{a}+2 \bar{b}-5 \bar{c}\) intersect at the point \(-4 \bar{c}\) when \(\overline{\mathbf{a}}, \overline{\mathbf{b}}, \overline{\mathbf{c}}\) are non coplanar vectors.
Solution:
The vector equation of the line joining points
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 30
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 28
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 29
and equation (5) is satisfied.
∴ The two lines intersect at the point from (1) is \(-4 \bar{c}\)

TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions

Question 19.
Find the point of intersection of the line \(\overline{\mathbf{r}}=\mathbf{2} \overline{\mathbf{a}}+\overline{\mathbf{b}}+\mathbf{t}(\overline{\mathbf{b}}-\overline{\mathbf{c}})\) and the plane \(\overline{\mathbf{r}}=\overline{\mathbf{a}}+\mathbf{x}(\overline{\mathbf{b}}+\overline{\mathbf{c}})+\mathbf{y}(\overline{\mathbf{a}}+2 \overline{\mathbf{b}}-\overline{\mathbf{c}})\) where a, b, c are non-coplanar vectors.
Solution:
Let \(\overline{\mathbf{r}}\) be the position vector of the point P the intersection of the line and the plane.
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 31

Question 20.
Prove that the vector equation of line through the points \(A(\bar{a}), B(\bar{b})\) is \(\overline{\mathbf{r}}=(\mathbf{1}-\mathbf{t}) \overline{\mathbf{a}}+\mathbf{t} \overline{\mathbf{b}}, \mathbf{t} \in \mathbf{R}\).
Solution:
Let O be the origin and P be any point on the line.
TS Inter 1st Year Maths 1A Addition of Vectors Important Questions 32

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.2

Students can practice TS SCERT Class 6 Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.2 to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Exercise 10.2

Question 1.
Find the areas of the following figures by counting squares.
(i) 50 cm and 20 cm
(ii) 65 in and 45 in
(iii) 25 cm and 16 cm
(iv) 7 kin and 19 km
Answer:
(i) Length of the rectangle = 50 cm
Breadth of the rectangle = 20 cm
∴ Area of the rectangle
= length × breadth
= 50 cm × 20 cm
= 1000 sq. cm (cm2)

(ii) Length of the rectangle = 65 m
Breadth of the rectangle = 45 m
∴ Area of the rectangle
= length × breadth
= 65 cm × 45 cm
= 2925 sq. m (m2)

(iii) Length of the rectangle = 25 cm
Breadth of the rectangle = 16 cm
∴ Area of the rectangle
= length × breadth
= 25 cm × 16 cm
= 400 sq. cm (cm2)

(iv) Length of the rectangle = 7 km
Breadth of the rectangle =19 km
∴ Area of the rectangle
= length × breadth
= 7 cm × 19 cm
= 133 sq. km (km2)

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.2

Question 2.
Find the area of squares with the given sides:
(i) 26 m
(ii) 17 km
(iii) 52 cm
(iv) 8 cm
Answer:
(i) Side of the square = 26 m
Area of the square = side × side
= 26m × 26m
= 676 m2

(ii) Side of the square =17 km
Area of the square = side × side
= 17 cm × 17cm
= 289 km2

(iii) Side of the square = 52 cm
Area of the square = side × side
= 52 cm × 52cm
= 2704 cm2

iv) Side of the square = 8 cm
Area of the square = side × side
= 8 cm × 8 cm
= 64 cm2

Question 3.
The area of rectangular frame is 1,125 sq. cm. If its width is 25 cm, what is its length ?
Answer:
Area of rectangular frame =1125 sq.cm
Width of the frame = 25 cm
Area of rectangular frame
= length × width
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.2 1

Question 4.
The length of a rectangular field is 60 m and the breadth is half of its length. Find the area of the field.
Answer:
The length of a rectangular field = 60 m By problem,
Area of the rectangular field = \(\frac{60 \times 1}{2}\) = 30 m
= length × breadth
= 60 m × 30 m
= 1800 m2

Question 5.
A square sheet of paper has a perimeter of 40 cm. What is the length of its side ? Also find the area of the square sheet ?
Answer:
Let the side of the square sheet of paper = x cm.
Perimeter of the sheet of paper = 4 × side
= 4 × x
= 4x cm
By problem,
4x = 40
∴ x = \(\frac{40}{4}\) = 10 cm
Side of the square sheet of paper = 10 cm
Area of the sheet of paper = side × side
= 10 cm × 10 cm
= 100 cm2
Area of sheet of paper = 100 cm2

Question 6.
The area of rectangular plot is 2400 square meters and it’s length is 1\(\frac{1}{2}\) times to it’s breadth.What is the perimeter?
Answer:
Area of rectangular plot = 2400 m2
Length is 1\(\frac{1}{2}\) to its breadth i.e, their ratio of its sides = 3:2
Let the length of the plot be 3x m.
Breadth of the plot = 2x m
Area of the plot = length × breadth
= 3x m × 2x m
= 6x2
By problem, 6x2 = 2400
x2 = \(\frac{2400}{6}\) = 400
x2 = 400 = 20 × 20
∴ x = 20
Length of the plot = 3x = 3 × 20 = 60 m
Breadth of the plot = 2x = 2 × 20 = 40 m
Perimeter of the plot
= 2(length + breadth)
= 2(60 + 40) m
= 2 × 100
= 200 m

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.2

Question 7.
The length and breadth of a room are 6 m and 4 m respectively. How many square meters of carpet is required to completely cover the floor of the room ? If the carpet costs ₹ 240 a square meter, what will be the total cost of the carpet for completely covering the floor ?
Answer:
Length of the room = 6 m
Breadth of the room = 4 m
Area of the floor of the room
= length × breadth
= 6m × 4m
= 24m2
The carpet required to completely cover the floor of the room = 24 m2
The cost of 1 sq. m of the carpet
= Rs. 240
∴ The cost of 24 sq. m of the carpet
= Rs. 240 × 24 = Rs. 5760

Question 8.
Two fields have the same perimeter. One is a square of side 72 m and another is a rectangle of length 80 m. Which field has the greater area and by how much ?
Answer:
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.2 2
Area of square = l × b
= 72 m × 72 m = 5184 sq.m
Length of a rectangle l = 80 m
Perimeter of a rectangle 2(l + b) = 288 m
= 2 × 80 m + 2b
= 288 m
= 160 m + 2b
= 288 m
⇒ 2b = 288 – 160 = 128 m
b = \(\frac{128}{2}\) = 64 m
Area of rectangle = 80 m × 64 m
= 5120 sq.m
∴ The area of square field is greater than that of rectangular field.
5184 – 5120
= 64 sq.m

Question 9.
The area of a square is 49 sq. dm. A rectangle has the same perimeter as the square. If the; length of the rectangle is 9.3 cm., What is its breadth ? Also find which has greater area ?
Answer:
Area of the square = 49 sq. cm
side × side = 7 cm × 7 cm
Side of the square = 7 cm
The perimeter of the square = 4 × side = 4 × 7 cm
= 28 cm
By problem,
The perimeter of the rectangle = 28 cm
2(l + b) = 28 cm 28
(l + b) = \(\frac{28}{2}\) = 14 cm
9.3 + b = 14
∴ b= 14 – 9.3 = 4.7 cm
Area of the rectangle = length × breadth
= 9.3 cm × 4.7 cm = 43.71 cm2
∴ The square has greater area when compared to the rectangle.

Question 10.
Rahul owns a rectangular field of length 400 m and breadth 200 m. His friend Ramu owns a square field of length 300 m. Find the cost of fencing the two fields at ₹ 150 per meter. If one tree can be planted in an area of 10 sq. m. who can plant more trees in his field ? How many more trees can he plant ?
Answer:
Length of the rectangular field of Rahul
= 400 m
Breadth of the rectangular field of Rahul
= 200 m
Perimeter of rectangular field of Rahul
= 2 [length + breadth]
= 2 [400 + 200]m = 2 × 600 m = 1200 m
Side of the square field of Ramu
= 300 m
Perimeter of square field of Ramu = 4 × side
= 4 × 300 m = 1200 m
Total length of the wire to be fenced = 1200 + 1200 = 2400 m
Cost of fencing 1 meter = Rs. 150

Cost of fencing 2400 meters
= Rs. 2400 × 150
= Rs. 3,60,000

Cost of fencing Ramu’s field
= Rs. 1200 × 150
= Rs. 1,80,000

Area of Rahul’s field = length × breadth
= 400 m × 200 m
= 80,000 m2

A tree occupies an area of 10 m2
Number of trees that can planted in 80,000
Rahul’s field = \(\frac{80,000}{10}\) = 8000
Area of Ramu’s field = side × side
= 300 × 300
= 90,000 m2

A tree occupies an area of 10 m2
Number of trees that can be planted in
Ramu’s field = \(\frac{90,000}{10}\) = 9000
Ramu can plant 1000 trees
(= 9000 – 8000) more.

Question 11.
The length of a rectangular floor is 20 m., more than its breadth. If the perimeter of the floor is 280 m, what is its length ?
Answer:
Let the breadth of the rectangular field = x m
∴ The length of the rectangular field = (x + 20) m

Perimeter of the rectangular field
= 2(length + breadth)
= 2(x + 20 + x) m
= 2(2x + 20)m
= 4x + 40 m
By problem,
4x + 40 = 280 m
4x = 280 – 40
= 240 m
x = \(\frac{240}{2}\) = 60 m

The breadth of the rectangular field
= 60 m
The length of the rectangular field
= x + 20 m
= 60 + 20 m
= 80 m
Its length is 80 m.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.2

Question 12.
A rectangular plot of land is 240 m. by 200 m. The cost of fencing per meter is ₹ 30. What is the cost of fencing the entire field ?
Answer:
The dimensions of the rectangular plot of land are 240 m and 200 m.
Perimeter of the plot of land
= 2 [240 + 200]
= 2[440]m
= 2 × 440 m
= 880 m
Cost of fencing 1 meter is Rs. 30.
Cost of fencing 880 metres is x
Rs. 880 × 30 = Rs. 26400

Question 13.
The side of a square field is 120 meters. The cost of preparing a grass lawn is ₹ 35 per square meter. How much will it cost, if the entire field is converted into a lawn ?
Answer:
The side of the square field = 120 m
Area of the square field = side × side
= 120 m × 120 m
= 14,400 m2
Cost of preparing a sq. m of grass lawn is Rs. 35.
Cost of converting the entire field (14400 m2) into a lawn
= Rs. 14,400 × 35
= Rs. 5,04,000

Question 14.
What will happen to the area of rectangle, if
(i) its length and breadfii are doubled?
(ii) its length is doubled and breadth is tripled ?
Answer:
(i) Let the length of a rectangle be x m and the breadth be y m.
∴ Area of the rectangle = x × y = xy m2
The length and breadth of it are doubled.
Then the length will be 2x (= x + x) and breadth 2y (= y + y).
The area of the rectangle will be
2x × 2y = 4xy m2 = 4 (xy m2)
∴ The area of the rectangle increases by 4 times.

(ii) The length after it is doubled will be
x + x = 2x
The breadth after it is tripled will be y + y + y = 3y
The area of the rectangle will be 2x × 3y
= 6 xy m2
= 6 × (xy m2)
∴ The area of the rectangle increases by 6 times.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area Ex 10.2

Question 15.
What will happen to the area of square if its side is:
(i) doubled
(ii) halved
Answer:
(i) Let the side of a square be x metres.
Area of the square = side × side
= x × x
= x2 sq. metres
If the side is doubled, it becomes x + x
= 2x metres

Area of the square = side x side
= 2x m × 2x m
= 4x2 sq. metres
= 4 x (x2 sq. metres)
The area increases by 4 times,

(ii) If the side of the square is halved, it
Area of the square = side × side
= \(\frac{1}{2}\) x m x \(\frac{1}{2}\) x m
= \(\frac{1}{4}\) x2 sq. metres
= \(\frac{1}{4}\) × (x2 sq. metres)
∴ The area of the square becomes \(\frac{1}{4}\) of the original area.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions

Students can practice TS SCERT Class 6 Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions

Try This

Question 1.
Give five examples of situations where you need to know the perimeter.
Answer:

  • To construct the house.
  • To pave the tiles of a room.
  • To find the perimeter of a flat.
  • To determine the perimeter of a field.
  • To construct a well around the school ground. For the above cases the knowledge of concept of perimeter is required.

Do This

Question 1.
What would be the perimeter of these shapes ? Fill in the blanks given and in each case start from the point A.
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions 1
Answer:
(i) Perimeter = AB + BC + CD + DA
= 10m + 40m + 10m + 40m
= 100 m

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions 2
= 100m + 120m + 90m + 45m + 60m + 80m
= 495 m

Try This

Find the perimeter of the following :
Question 1.
A table with sides equal to 30 cm, 15 cm, 30 cm, 15 cm respectively.
Answer:
Perimeter of table = 2 (l + b)
= 2 (30cm + 15cm) = 2 (45)cm = 90 cms.

Question 2.
Measure the length of the sides of your text book cover. What is the perimeter ?
Answer:
The length of the sides of the text book (Maths) is 30 cm, 20 cm.
Its perimeter = 2 (l + b)
= 2 (30 + 20)cm
= 2 × 50cm
= 100 cms.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions

Question 3.
Around a rectangular park of sides 100 meters and 70 meters a wire has to be put. The cost of the wire is ₹ 20 per meter. What is the total cost of the wire ?
Answer:
Given that length of a park = 100 m
breadth of a park = 70 m
∴ Perimeter of a rectangular park = 2 (l + b)m
= 2 (100 + 70)m = 2 × 170m = 340 m.
The total cost of the wire at the rate of ₹ 20 perimeter = 340m × 20 = ₹ 6,800
Perimeter = AB + BC + £D + DA = 10m + 40m + 10m + 40m = 100 m

Try This

Question 1.
Find the perimeter of the following rectangles.
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions 3
Answer:
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions 4

Do This

Question 1.
A square picture frame has sides of 0. 75 mts. If the cost of a coloured paper is ₹ 20 per meter, what is the cost of putting coloured paper around the frame ?
Answer:
The side of sqaured frame = 0.75 m
Its perimeter =4 × s = 4 × 0.75 = 3m
∴ The cost of a coloured paper around the square frame at the rate of ₹ 20 per meter = 3 × 20 = ₹ 60.

Question 2.
There is a string of length 44 cm. How many different rectangles with positive integers as length and breadth can be made with this string ?
Answer:
The length and breadth of rectangle as follows whose perimeter is 44 cm.

S.No.LengthBreadthPerimeter fin cm)
1.101244
2.91344
3.81444
4.71544
5.121044

Question 3.
If I have a string 41 cm long can I make a rectangle using the string completely ? Give reasons.
Answer:

Length (cm)Breadth (cm)Perimeter (cm)
1010.541
911.541
119.541
137.541
146.541

Try These

Question 1.
Find the perimeter of the following squares. Figures are drawn on 1 cm grids.
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions 5
Answer:
i) Perimeter of square ABCD = 4 × s = 4 × 4 = 16 cm.
ii) Perimeter of square PQRS = 4 × s = 4 × 6 = 24 cm.
iii) Perimeter of square EFGH = 4 × s = 4 × 5 = 20 cm.
iv) Perimeter of square WXYZ = 4 × s = 4 × 2 = 8 cm.

Question 2.
Find various objects from your surroundings which have regular shapes and their perimeters.
Answer:
The objects which are having the regular shapes are
1) A ‘4’ size squared paper.
2) The pentagon building in U.S.A.
3) A square shaped cake.
4) A square shaped field.

Do This

Question 1.
Find the perimeter of a regular pentagon of side 8 cm.
Answer:
Perimeter of a regular polygon = n × length of its side
∴ Perimeter of a pentagon = 5 × 8 cm = 40 cm

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions

Try This

Question 1.
Find the areas of the following figures by counting squares.
Area of each square is 1 sq.cm
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions 6
Answer:

FigureIts Area (in sq. cms)
(i)3 × 3 = 9
(ii)7 × 1 = 7
(iii)9 × 1 = 9
(iv)8 × 1 = 8
(v)6 × 1 = 6
(vi)4 × 1 = 4
(vii)4 × 1 = 4
(viii)7 × 1 = 7

Do This

Question 1.
Trace shapes of leaves, flower petals and other such objects on the graph paper and find their area approximately.
Answer:
Student Activity

Question 2.
Draw any line diagram on a graph sheet. Count the squares and use them to estimate the area of the region.
Answer:
Student Activity

Try These

Question 1.
Draw two different rectangles having the same perimeter. Compare their areas. Are they same ? Can you draw two different squares having the same perimeter ?
Answer:
i) If the perimeters of two rectangles are equal then the areas of the rectangles need , not to be equal.
ii) No. We can’t draw two different squares having same perimeter. ;

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 10 Perimeter and Area InText Questions

Do This

Question 1.
Find the area of:
(i) The floor of your classroom.
(ii) A door in your house
(iii) The black board in your classroom.
Answer:
(i) Length of our class room floor = 15m
Breadth of the class room floor = 10m
Area of the floor = lb
= (15m) (10m)
= 150 sq.m

(ii) Length of the door in our house = 5m
Breadth of the door = 1.5 m
Area of the door = lb
= (5m) (1.5m)
= 7.5 sq.m

(iii) Length of the black board = 2.5m
Breadth of the black board = 2m
Area of the Black board = lb = 5sq.m

Try These

Question 1.
The length of one side of few squares are given. Find their areas using graph papers also find side × side. What do you notice from the result obtained ?
i) 4 cm
ii) 6 cm
iii) 2 cm
iv) 8 cm
Answer:

Side of square (cms)Its area by graph paper (sq. cm)Side × Side
i) 4 cm4 + 4 + 4 + 4 = 16S × S = 4 × 4 = 16
ii) 6 cm6 + 6 + 6 + 6 + 6 + 6 = 36S × S = 6 × 6 = 36
iii) 2 cm1 + 1 + 1 + 1 = 4S × S = 2 × 2 = 4
iv) 8 cm8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 + 8 = 64S × S = 8 × 8 = 64

We notice that two results are equal.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.4

Students can practice Telangana 6th Class Maths Textbook Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.4 to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Exercise 6.4

Question 1.
Find:
(i) 40 – (22)
Answer:
40 – (22)
= 40 + (additive inverse of 22)
= 40 – 22
= 18

(ii) 84 – (98)
Answer:
= 84 + (additive inverse of 98)
= 84 – 98
= -14

(iii) (- 16) + (- 17)
Answer:
(- 16) + (- 17)
= -16 – 17
= -33

(iv) (- 20) – (13)
Answer:
(- 20) – (13)
= – 20 + (additive inverse of 13)
= -20 -13
= -33

(v) 38 – (- 6)
Answer:
38 – (- 6)
= 38 + (additive inverse of – 6)
= 38 + 6 = 44

(vi) (-17)-(-36)
Answer:
(-17)-(-36)
= -17 + (additive inverse of – 36)
= -17 + 36
= 19

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.4

Question 2.
Fill in the blanks with appropriate >, < or = sign.
(i) (-4) +(-5) ………… (-5)-(-4)
(ii) (-16) – (-23) ……….. (-6) + (-12)
(iii) 44 – (-10) ……….. 47 + (-3)
(iv) (-21) + (-22) ………….. (-22) + (-21)
Answer:
i) (-4) +(-5) =-9 and
(- 5) – (- 4) = – 5 + 4 = – 1
We know that – 9 is less than – 1
∴ (- 4) + (- 5) < (- 5) – (- 4) (ii) (- 16) – (- 23) = – 16 + 23 = 7 and (- 6) + (- 12) = – 18 We know that 7 > – 18
∴ (- 16) – (- 23) > (- 6) + (- 12)

(iii) 44 – (- 10) = 44 + 10 = 54 and
47 + (- 3) = 44
We know that 54 > 44
∴ 44 – (- 10) > 47 + (- 3)

(iv) (- 21) + (-22) = -21 – 22 = -43 and
(-22) +(-21) =-22 – 21 =-43
We know that – 43 is equal to – 43
∴ (-21)+ (-22) = (-22)+ (-21)

Question 3.
Fill In the blanks.
(i) (-13) + ……… = 0
(ii) (- 16) + (16) = ……..
(iii) (- 5) + ………… = – 14
(iv) ………… – 16 = – 22
Answer:
(i) (- 13) + (+13) =0 .
(ii) (- 16) + (16) = 0
(iii) (-5) + (-9) = – 14
(iv) (-6) – 16 = -22

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.4

Question 4.
Simplify:
(i) (-6)-(5)-(+2)
(ii) (- 12) + 42 – 7 – 2
(iii) (- 3) + (- 6) + (- 24)
(iv) 40 – (- 50) – (2)
Answer:
(i) (- 6) – (+5) – (+ 2)
= – 6 – 5 – 2 = -13

(ii) ( – 12) + 42 – 7 – 2
= (- 12 – 7 – 2) + 42
= -21 + 42 = 21

(iii) (-3) +(-6)+ (-24)
= – 3 – 6 – 24
= – 33

(iv) 40 – (- 50) – (2)
= 40 + 50 – 2
= 90 – 2
= 88

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3

Students can practice Telangana 6th Class Maths Textbook Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3 to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Exercise 6.3

Question 1.
Add the following integers using number line.
(i) 7 + (- 6)
Answer:
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3 1
∴ (+7) + (-6) = +1

(ii) (- 8) + (- 2)
Answer:
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3 2
∴ (-8) + (-2) = -10

(iii) (- 6) + (- 5) + (+ 2)
Answer:
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3 3
∴ (-6) + (-5) + (2) = -9

(iv) (- 8) + (- 9) + (+ 17)
Answer:
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3 4
∴ (-8) + (-9) + (-17) = 0

(v) (-3) + (-8) + (-5)
Answer:
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3 5
∴ (-3) + (-8) + (-5) = -16

(vi) (- 1) + 7 + (- 3)
Answer:
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3 6
∴ (-1) + (7) + (-3) = 3

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3

Question 2.
Add without using number line,
(i) 10 + (-3)
(ii) – 10 + (+ 16)
(iii) (- 8) + (+ 8)
iv) – 215 + (+100)
(v) (- 110) + (- 22)
(vi) 17 + (- 11)
Answer:
(i) 10 + (-3) = 7 + 3 + (- 3)
= 7 + [(3) + (- 3)]
= 7 + 0
= 7

(ii) – 10 + (+ 16) = – 10 + (10 + 6)
= [(- 10) + (+ 10)] +(6)
= 0 + 6
= 6

(iii) (- 8) + (+ 8) = [(- 8) + (+ 8)] = 0

(iv) – 215 + (+100)
= -115 – 100 + (+100)
= -115+ [(-100)+ (+100)]
= -115 + 0
= -115

(v) (-110) + (- 22)
= – 110 – 22
= – 132

(vi) 17 + (- 11)
= 6 + [(11) + (-11)]
= 6 + 0 = 6

Question 3.
Find the sum of:
(i) 120 and – 274
(ii) – 68 and 28
(iii) – 29, 38 and 190
(iv) – 60, – 100 and 300
Answer:
(i) (120) + (-274) .
= (120) + (- 120 – 154)
= (120) + (- 120) + (- 154)
= [(120) + (- 120)] + (- 154)
= 0-154 = -154

(ii) (- 68) + 28
= (- 40 – 28) + 28
= (-40)+ (-28)+ (28)
= -40 + [(-28) + (28)]
= -40 + 0
= -40

(iii) (- 29) + (38) + (190)
= – 29 + [38 + 190]
= – 29 + 228 = 199

(iv) (- 60) + (- 100) + (300)
= (- 60 – 100) + (300)
= – 160 + 300
= 140

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.3

Question 4.
Simplify:
(i) (- 6) + (-10) + 5+17
(ii) 30 + (- 30) + (- 60) + (- 18)
(iii) (- 80) + (+ 40) + (- 30) + (+ 6)
(iv) 70 + (- 18) + (- 10) + (- 17)
Answer:
(i) (- 6) + (-10) + 5 + 17
= -6 – 10 + 5 + 17
= -16 + 22
= 6

(ii) 30 + (-30)+ (-60) + (-18)
= 30 – 30 – 60 – 18
= 0 – 78
= – 78

(iii) (- 80) + (+ 40) + (- 30) + (+ 6)
= (- 80) + (- 30) + (+ 40) + (+ 6)
= – 80 – 30 + 40 + 6
= -110 + 46
= -64

(iv) 70 + (- 18) + (- 10) + (- 17)
= 70 – 18 – 10 – 17
= 70 – 45
= 35

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.2

Students can practice Telangana 6th Class Maths Textbook Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.2 to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Exercise 6.2

Question 1.
Put appropriate symbol > or < in the space given between the two integers.
(i) -1 ……….. 0
(ii) – 3 ……… – 7
(iii) -10 ………. + 10
(iv) 0 ……… – 5
(v) – 100 ………. 99
(vi) 0 ….. 100
Answer:
(i) – 1 < 0
(ii) – 3 > – 7
(iii) – 10 < 10
(iv) 0 > -5
(v) – 100 < 99
(vi) 0 < 100

Question 2.
Write the following integers in increasing or decreasing order.
(i) – 7, 5, – 3
(ii) -1, 3, 0
(iii) 1, 3, -6
iv) – 5, – 3, – 1
Answer:
(i) Increasing order : – 7, – 3, 5
Decreasing order : 5, – 3, – 7

(ii) Increasing order : – 1, 0, 3
Decreasing order : 3, 0, – 1

(iii) Increasing order :-6, 1, 3
Decreasing order : 3, 1, -6

(iv) Increasing order : – 5, – 3, – 1
Decreasing order : – 1, – 3, – 5

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.2

Question 3.
Write True or False, correct those that are false.
(i) Zero is the right of – 3. ( )
(ii) -12 and+12 represent on the number line the same integer. ( )
(iii) Every positive integer is greater than zero. ( )
(iv) – 5 < 8 ( )
(v) (- 100) > (+100) ( )
(vi) – 1 < – 8 ( )
Answer:
(i) True
(ii) False
– 12 and + 12 represent on the number line the different integers.
(iii) True
(iv) True
(v) False ‘(-100) <(+100)
(vi) False (-1)>(-8)

Question 4.
Find all the integers which lie between the given two integers. Also represent them on the number line.
(i) – 1 and 1
Answer:
0 lies between – 1 and 1.
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.2 1

(ii) – 5 and 0
Answer:
– 4, – 3, – 2, – 1 lie between – 5 and 0.
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.2 2

(iii) – 6 and – 8
Answer:
– 7 lies between – 6 and – 8.
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.2 3

(iv) 0 and – 3
Answer:
-2, -1 lie between 0 and – 3.
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.2 4

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.2

Question 5.
The temperature recorded in Shimla is – 4°C and in Kufri is – 6°C on the same day. Which place is colder on that day ? How ?
Answer:
The lowest temperature recorded at Kufri is – 6°C. Kufri is colder than Shimla. (∵ – 6°C < – 4°C)

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.1

Students can practice Telangana 6th Class Maths Textbook Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.1 to get the best methods of solving problems.

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Exercise 6.1

Question 1.
Represent the following statements using signs of integers.
(i) An aeroplane is flying at a height of 3000 meters. ( )
Answer:
+ 3000 m

(ii) The fish is 10 meters below the water surface. ( )
Answer:
– 10 m

(iii) The temperature in Hyderabad is 35°C above 0°C. ( )
Answer:
+ 35°C

(iv) Water freezes at 0°C temperature. ( )
Answer:
0°C

(v) The average temperature at the Mount Everest in January is 36°C below zero degree. ( )
Answer:
– 36°C

(vi) The submarine is 500 meters below the surface of the sea. ( )
Answer:
– 500 m

(vii) The average temperature at Dargeeling in July is 19°C below zero degree. ( )
Answer:
– 19°C

(viii) The average low temperature in Visakhapatnam during January is 18°C. ( )
Answer:
+ 18°C

TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.1

Question 2.
Write any five negative integers.
Answer:
– 320, – 270, – 165, – 89, – 7

Question 3.
Write any five positive integers.
Answer:
94, 175, 236, 348, 6

Question 4.
Mark the integers on the number line given below – 4, 3, 2, 0, – 1, 5
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.1 1
Answer:
TS 6th Class Maths Solutions Chapter 6 Integers Ex 6.1 2

Question 5.
Write True or False. If the statement is false, correct the statement,
(i) – 7 is on the right side of – 6 on the number line. ( )
Answer:
False
– 7 is on the left side of – 6 on the number line. (True)

(ii) Zero is a positive number. ( )
Answer:
False
Zero is neither positive nor negative (True)

(iii) 9 is.on the right side of z6ro on the number line. ( )
Answer:
True

(iv) -1 is an integer which lies between – 2 and 0. ( )
Answer:
True